16 днів протидії домашньому насильству
29 листопада 2023 року у залі засідань відділу освіти, молоді та спорту Калинівської міської ради відбулася робоча зустріч працівників відділу освіти, молоді та спорту Калинівської міської ради з поліцейськими офіцерами громади майором поліції Сучаком О.О. та майором поліції Кожухівським О.М. на тему «16 днів протидії домашньому насильству».
У ході зустрічі поліцейськими було роз’яснено норми Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Поліцейський офіцер Олександр Сучак розповів присутнім, що домашнє насильство – це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи шлюбів між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. Присутнім було роз’яснено, що у сім’ї можуть бути вчинені одночасно декілька видів домашнього насильства, і зачіпає воно всіх членів родини.
Потерпілими від домашнього насильства можуть бути не тільки жінки і діти, а також і чоловіки.
Прояви різних видів насильства:
ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО
- Ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання;
- Незаконне позбавлення волі;
- Нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості;
- Залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані;
- Заподіяння смерті;
- Вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО
- Словесні образи, погрози;
- Приниження, залякування;
- Обмеження волевиявлення особи;
- Переслідування, шантаж;
- Прийняття одним членом сім’ї рішень, яке не обговорюється;
- Навіювання почуття провини, невпевненості, здатності занапастити себе;
- Заборона бачитися/спілкуватися із рідними чи близькими людьми тощо.
СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО
- Примус до статевих контактів повнолітньої особи без її згоди або дитини незалежно від її згоди, в присутності дитини;
- Примус до акту сексуального характеру з третьою особою;
- Залучення до порно-індустрії чи секс-бізнесу;
- Зґвалтування;
- Небажання застосовувати контрацепцію;
ЕКОНОМІЧНЕ НАСИЛЬСТВО
- Позбавлення житла, їжі, одягу та іншого майна, коштів чи документів, або можливості користуватися ними;
- Залишення без догляду чи піклування;
- Перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування та чи реабілітації;
- Заборона працювати;
- Примушування до праці;
- Заборона навчатися.
Олександр Сучак розповів присутнім також про те, що за вчинення насильства в сім’ї особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності, відповідно до статті 1732 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що тягне за собою накладення штрафу, громадські роботи, або адміністративний арешт. А відповідно до статті 1261 Кримінального кодексу України домашнє насильство карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.
Поліцейський офіцер Олександр Кожухівський розповів присутнім про статистику вчинення домашнього насильства у Калинівській громаді. Про те, що діти, які присутні під час домашнього насильства, автоматично стають потерпілими від домашнього насильства. Окрім того було повідомлено про профілактичні заходи, які вживаються працівниками поліції для протидії домашньому насильству. Завдяки роботі поліцейських кількість правопорушень у тих родинах, де відбувалося домашнє насильство, зменшується. Особам, які постраждали від домашнього насилля, надаються послуги психологічної служби.
Майор поліції О. Кожухівський розповів присутнім, куди можна звернутися у Калинівській громаді по допомогу з питань запобігання та протидії домашньому насильству:
- Відділ поліції за місцем перебування;
- Служба у справах дітей;
- Заклади охорони здоров’я;
- Заклади освіти;
- Центр соціальних служб;
- Притулок для постраждалих осіб;
- Центр соціально-психологічної допомоги;
- Центр медико-соціальної реабілітації постраждалих осіб.
Адреси та телефони цих організацій та установ можна дізнатися на Інтернет-сайті військової адміністрації району, області, територіальної громади, в якій перебуває потерпіла особа.
Також можна звернутися по допомогу на «Лінію довіри» (0 800 75 04 75) з питань запобігання та протидії домашньому насильству та отримати БЕЗКОШТОВНУ та КОНФІДЕНЦІЙНУ інформаційну, юридичну та психологічну консультації.
На завершення зустрічі поліцейські наголосили на тому, що факти вчинення домашнього насильства не потрібно замовчувати. Потрібно звертатися по допомогу до правоохоронних органів та інших відповідних служб.